پول ارسال ماشین اخبار حوادث

پول: ارسال ماشین اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کهکشان «چرخ‌گاری» در تصویر نجومی روز ناسا

یک‌سوم از کهکشان‌های عالم را کهکشان‌های برخوردی تشکیل می‌دهند؛ ولی به‌ندرت پیش می‌آید که حاصل بعضی از این برخوردها، شکل آشنایی را در ذهن ما تداعی کند. کهکشان «چ

کهکشان «چرخ‌گاری» در تصویر نجومی روز ناسا

کهکشان «چرخ گاری» در تصویر نجومی روز ناسا

عبارات مهم : تصویر

یک سوم از کهکشان های عالم را کهکشان های برخوردی تشکیل می دهند؛ ولی به ندرت پیش می آید که حاصل بعضی از این برخوردها، شکل آشنایی را در ذهن ما تداعی کند. کهکشان «چرخ گاری» یکی از این نمونه هاست.

به گزارش خبرآنلاین، کهکشان چرخ گاری «Cartwheel» عضو مجموعه ای از کهکشان ها در فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین است و در صورت فلکی حجار (سنگتراش) دیده می شود. در سمت راست این تصویر که تلسکوپ فضایی هابل آن را ثبت کرده هست، می توانید دو عضو کوچک تر این گروه کهکشانی را ببینید.

کهکشان «چرخ‌گاری» در تصویر نجومی روز ناسا

حلقه خارجی کهکشان چرخ گاری درواقع ساختار حلقوی عظیمی است که قطر آن به ۱۵۰ هزار سال نوری می رسد (عریض تر از کهکشان راه شیری) و از ستارگان سنگین و به شدت درخشانی تشکیل شده است که تازه متولد شده است اند.

وقتی کهکشان ها از بین یکدیگر می گذرند، به ندرت پیش می آید که ستارگان آن ها با یکدیگر برخورد کنند؛ ولی میدان گرانشی کهکشان ها در اثر این برخورد به شدت مغشوش می شود. ساختار حلقوی این کهکشان هم بر اثر اختلالی گرانشی شکل گرفت که به دنبال عبور کهکشانی کوچک تر از میان کهکشان بزرگ تر اتفاق افتاد. این اختلال، توده های گاز و غبار میان ستاره ای را به هم فشرد و موجی از ستاره زایی را به راه انداخت که همانند امواج روی برکه، از محل برخورد به سوی بیرون حرکت کرد.

یک‌سوم از کهکشان‌های عالم را کهکشان‌های برخوردی تشکیل می‌دهند؛ ولی به‌ندرت پیش می‌آید که حاصل بعضی از این برخوردها، شکل آشنایی را در ذهن ما تداعی کند. کهکشان «چ

اخترشناسان حدس می زنند که پیش از برخورد، کهکشان بزرگ ساختاری مارپیچی داشته و در اثر برخورد به شکل چرخ درآمده هست. کهکشان کوچک تر هم هرچند از صحنه برخورد فرار کرده و در این تصویر حاضر نیست؛ ولی پژوهشگران توانسته اند با ره گیری هیدروژن خنثی، آن را پیدا کنند. این کهکشان امروز ۲۵۰ هزار سال نوری با کهکشان چرخ گاری فاصله دارد.

واژه های کلیدی: تصویر | ستاره | برخورد | ستارگان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs